Tiskárna, která zvládne natisknout téměř cokolivHistorie 3d tiskáren není stará. V osmdesátých letech byla v USA patentována technologie stereolitografie, což umožňovalo poprvé uskutečnit trojrozměrný tisk. S využitím UV laseru a tekutého fotopolymeru. V devadesátých letech vytvořil vynálezce této techniky Charles Hull, první zařízení, které dokázalo tisknout ve 3d formátu. Model této tiskárny je možné si prohlédnout ve Fordově muzeu v Michiganu. Na trhu si tak firma 3D Systems, ve které působil i autor technologie, držela až do roku 1993 výsadní postavení. V tomto roce přichází na trh firma 7 Corporation, která až do roku 2003 zajistí vývoj tohoto způsobu tisku. Po tomto roce, v době, kdy vyprší autorské patenty, se začnou objevovat nové technologie. A ty už začnou využívat k tisku výhradně fotopolymer.

3d tisk

Ještě, než se rozhodnete využít 3d tisk výrobky https://3d-tiskni.cz výrobku pro reklamní účely vaší firmy, nechejte si poradit u specialistů. Přestože tento způsob tisku umožňuje vyrobit téměř všechno, na co si vzpomenete, volba materiálu určuje i životnost reklamního předmětu. Materiály pro 3d tisk se sice neustále vyvíjejí, ale už dnes si můžete vybírat. Je na vás, jestli si zvolíte plast, tekutý kov či keramiku. A najít společně to nejvhodnější řešení. Nejstarší technologií, která funguje od roku 1986 dodnes, je SLA metoda. Laserovým paprskem je vytvrzován tekutý kompozit do požadovaného tvaru. FDM je v současnosti nejčastěji používanou technologií, která zaručuje minimální odpad modelovacího materiálu.

3d tiskem se dneska už tisknou i domy

Je vhodná na jednodušší předměty. Technologie LOM pracuje z finančně nenáročným materiálem. Ovšem za cenu jeho většího odpadu. Každá vrstva se totiž vyřezává zvlášť a lepí se k té předchozí. Povrch těchto výrobků je ale kvalitní a přesný. SLS technologie patří mezi ty dražší, přestože je využíván levný materiál. Výrobek vzniká zapékáním práškového segmentu laserovým paprskem. ZCORP je metoda podobná tisku na inkoustové tiskárně. Modely natištěné tímto způsobem bývají křehké a vyžadují barevnou úpravu. At už se rozhodnete pro kteroukoliv technologii, přejeme, aby vám 3d tisk výrobky přinesly radost.