Chrápání? Už nikdy!



Také vás v noci budí hlasité zvuky nesoucí se z ložnice? Nebo je rovnou vydáváte vy sami? Zvuk, který spíše připomíná zvuk motorové pily, pak budí nejen vás, ale také celou vaší rodinu. Jenomže časté buzení způsobené právě chrápáním vám narušuje kvalitu spánku. A právě kvalitní spánek je velmi důležitý pro zdraví nejen vaše, ale také celé vaší rodiny.
osoba a postel
Co chrápání způsobuje?
Chrápání je vlastně zvuk, který vzniká rozechvěním měkkých částí horních cest dýchacích. Toto rozechvění nejčastěji způsobuje překážka v nosních cestách. Při nachlazení to je zhoršená průchodnost těchto cest, u zdravého člověka jsou to pak například nosní polypy, snížené měkké patro, ale také zvětšené mandle či vychýlená nosní přepážka. Spouštěčem těchto problémů mohou být také alergie, které způsobí to, že otečou nosní a krční tkáně. Dalšími spouštěči však může být i to, že dotyčný kouří, pije alkohol či kávu před spaním, má nadváhu, nebo jen spí v nesprávné poloze během spánku, při níž se zablokují dýchací cesty.
Kdo chrápání trpí nejvíce?
Výzkumy prokázaly, že chrápáním trpí více muži než ženy, ale žen pravidelně chrápe až na 30%. Chrápání se vlastně vůbec nevybírá, postiženi jsou lidé od dvaceti do šedesáti let. Jenomže jsou to právě ženy, které chrápání ohrožuje ve větší míře na zdraví. Ať už jste žena nebo muž, měli byste v každém případě najít účinnou metodu proti chrápání. Chrápání vás ohrožuje na vašem zdraví, ale zatěžuje také váš společenský a partnerský život, neboť spánková deprivace se může snadno stát příčinou partnerských sporů a hádek.
ruka na peřině
Chrápání představuje zdravotní problémy
Chrápání však ohrožuje především vaše zdraví. Představuje totiž nejen zvýšené riziko úmrtí na srdeční infarkt, ale také vznik vysokého krevního tlaku, cévní onemocnění či další zdravotní komplikace, které úzce souvisí s vaším celkovým zdravotním stavem.
Jak s chrápáním bojovat
S chrápáním můžete nejprve zkusit bojovat sami. Nemyslíme tím, že si koupíte špunty do uší, ale že se vyhnete faktorům, které chrápání podporují. Zkuste tedy přestat kouřit, před spaním pít alkohol a kávu, pokud trpíte nadváhou, pokuste se ji snížit alespoň o nějaké to kilo, a dodržujte zdravý životní styl. Pokud ani tehdy chrápání nepomine, zajděte raději do spánkové laboratoře, kde vás vyšetří. Vyzkoušet ale také můžete přípravky s přírodními látkami, které ztlumí vibrace měkkých tkání, zvlhčí sliznici a zlepší průchodnost dýchacích cest.

Posted in Nezařazené