Robotický vysavačRobotický vysavač je automatické zařízení s vlastním akumulátorovým pohonem, které po zapnutí začne systematicky a podle zabudovaného algoritmu vysávat místnost. Některé dokážou i vytřít nebo UV světlem likvidovat bakterie.
Dálkovým ovladačem lze stroj nechat přejet právě tam kde ho chceme mít a pak spustit automatický úklidový režim. Nebo zvolit jen úklid kolem zdí. To ostatní se pak už děje bez naší asistence. Pokud během pracovního cyklu je baterie vyčerpaná tak tento stroj sám přeruší práci. Zajede k nabíjecí stanici umístěné na zemi a připojí se. Co víc si přát?Úklid standard

Koupi tohoto úklidového pomocníka jsem zvažovala dlouho, stál dost peněz. Dnes, po několika letech používání, mohu posoudit účelnost této investice.

  • Klasický vysavač dnes používám minimálně. Většinou tehdy když je někde podlaha příliš členitá, nerovná nebo když potřebuji vysát na schodech. Nebo třeba dnes je podlaha znečištěná po opravách omítky – jemný písek je všude a klasický vysavač si s tímto nadělením poradí bez problémů.
  • Vyluxovat pro mne znamená si sednout třeba k televizi a jen dohlížet, zda vše běží, jak má. Nebo ho nechám běhat po kuchyni a sama si chystám na vaření.
  • Činnost stroje bez dozoru výrobce nedoporučuje.


Čas od času je potřeba vyprázdnit kazetu s nasbíraným smetím. Při té příležitosti se očistí i vytírací hadřička, a to je vše.
Jednou nebo dvakrát do roka je zapotřebí vyčistit sběrné kartáče na spodku stroje a vyčistit i jejich uložení v rámu. Pokud se toto zanedbá, obvykle si stroj sám řekne že takhle tedy ne – zastaví se a na displeji zobrazí nějaké hlášení. Ten můj napíše ERROR, tedy chyba. Problém bývá většinou s nachytanými vlasy na rotačních kartáčích. Nebo když stroj zachytí nějaké předměty, které kartáče zaseknou – po Vánocích to zcela pravidelně bývají háčky na cukroví ze stromku. Úklid robotik

Na závěr ještě jeden poznatek. Když se stroj úplně nabije, dobíjení vypínám. Stroj sice není tak operativně připraven k okamžitému použití, ale také nezkracuji zbytečně životnost akumulátoru.

Po letech užívání mohu říci, že můj robotický vysavač splnil očekávání. Pracuje spolehlivě a šetří čas. Je to dobrá a užitečná věc.