Teplá voda v kuchyni



Jako novopečení majitelé a obyvatelé rodinného domu jsme kdysi dávno teplou vodu v kuchyni řešili ještě elektrickým cca 10litrovým bojlerem. Visel na zdi nad dřezem i s jednoduchou baterií.

Kazilo se na něm co se dalo. A tak jsme si časem pořídili do sklepa velký kombinovaný bojler. Byl vyhřívaný elektricky nebo teplou vodou z kotle ústředního topení na tuhá paliva. Řešení funkční, ale dlouho jsme čekali než po otočení kohoutku doputovala teplá voda ze sklepa až do kuchyňského dřezu.
Ohřev vody.

Takže po pěti letech nová změna a pod linku jsme umístili opět malý, ale modernější 5litrový bojler. Ten sloužil dlouhá léta. Teplá voda byla skoro hned a jeho kapacita byla pro nás dostačující. Ale nic netrvá věčně a i tento zdroj tepla se odporoučel do svého nebe. Navíc nás v domácnosti přibylo a kapacita maličkého bojleru již byla pro pětičlennou rodinu nedostačující. Hledalo se opět nové řešení.

Obcházely se výstavy a specializované prodejny. Lovilo se na internetu.

V té době již byly známy elektrické průtokové ohřívače. Jejich výhodou byla okamžitá dodávka teplé vody bez časového omezení. Vše bylo nadějné. Až na nutnost připojení na elektrický rozvod. Představa, že budu kopat přes celý byt třífázovou přípojku až k elektrickému rozvaděči, mne děsila. Navíc jištění jističem 16A by představovalo zvýšení příkonu domovní přípojky. To vše by znamenalo další finanční náročnost a běhání po úřadech.
Vybavení kuchyně.

Pak jsme objevili elektrický průtokový ohřívač vody CBH-7 firmy Clage a bylo rozhodnuto. Ohřívač se nainstaloval a funguje v kuchyni k naprosté spokojenosti již 6 let.

Geniální elektrické řešení už dnes asi využívá víc výrobců, ale promyšlenost a jednoduchost mne stále překvapuje. Proč?

Celé připojení k rozvodu 380V představuje:

  • Odpojení třífázového přívodu od sporáku a jeho připojení k ohřívači
  • Natažení nového kabelu od ohřívače ke sporáku.

A to je vše. Žádné nové vedení až k rozvaděči. Žádné přidávání jističe do rozvaděče. Žádné zvyšování příkonu domácnosti. Jen realizace podle návodu výrobce dodaného s ohřívačem.

Jak to celé funguje?

  • Pokud odebíráme z vodovodní baterie jen studenou vodu, tak ohřívač nepracuje a sporák je plně funkční.
  • V okamžiku zahájení odběru teplé vody zareaguje tlaková membrána v ohřívači. Ta pomocí vestavěného relé nejprve odpojí sporák a následně připojí topné těleso ohřívače. Ohřívač začne dodávat teplou vodu. Tu v kuchyni odebíráme vždy jen chvilku. Krátké odpojení sporáku proces vaření nebo pečení nijak neovlivní.
  • Jakmile teplou vodu zastavíme, opět zareaguje tlaková membrána ohřívače. Ta pomocí stejného relé topné těleso odpojí a připojí sporák.

Oba velké spotřebiče, sporák i průtokový ohřívač vody, jsou jištěny jen jedním společným jističem a logika zapojení zajišťuje provoz vždy jen jednoho z nich.