Proč doporučujeme strojní čištění kobercůNa otázku, jak často střídáte ponožky, spodní prádlo a další části oděvů, byste jistě dokázali hbitě odpovědět, že přece nejste žádní „špindírové“, a že včas odkládáte své svršky do koše na prádlo, které pak putují do automatické pračky, případně ty citlivější kousky perete v ruce. Zdalipak se také zamýšlíte nad tím, že znečištění se týká i vašeho koberce, a že i ten by měl být zavčasu „odložen do koše na prádlo a měl by končit v automatické pračce“?

peříčko na koberci

Pochopitelně, že se koberec do bubnu pračky nevejde, a že by měl být podroben strojnímu čištění koberců Wismont čištění, nebo se vám zdá, že je to procedura zbytečná, a že vysavač je přece natolik důmyslný objev, který nasaje vše, co se na povrchu koberců nachází? Pak bychom vám mohli doporučit prohlédnout si krátce po vysávání koberce jeho povrch pod mikroskopem, ať máte jasnou představu, že klasický vysavač přece jen není stoprocentní.

zelený koberec

Prach není suchý – prachové částice, které dopadají na zemský povrch, nejsou zcela suché, ale mísí se s vzdušnou vlhkostí a zároveň s tukovou složkou, která se do vzduchu dostává např. při vaření nebo větráním zvenčí. Prach, voda a tuk pak vytvoří hutnou mazlavou směs a tyto mikročástečky se pak k sobě nabalují, přichytí se na kobercová vlákna a vysavač není tak výkonný, aby je všechny nasál. Některé tam dole zůstanou a časem vytvoří mastný, šedý film. Proto by se měly koberce občas nechat „provětrat“ strojem, např. osvědčeným systémem Rotovac.

Proč koberec páchne – naše chodidla obsahují obrovský počet potních žláz, uvádí se, že jich je tam až 250 tisíc a den co den tudy vypotíme zhruba půl litru potu. Ten sám o sobě nezapáchá, ovšem na pokožce chodidel se neustále zdržují a množí aerobní bakterie, které se jím živí, a přetváří pot na jiné organické látky. Je to jakýsi druh fermentace, který známe např. u sýrů nebo kysaného zelí, chodidla jsou mnohdy podobně cítit, jako např. limburský sýr nebo romadúr. Častou chůzí naboso po koberci, a třeba i v propocených silonkách či ponožkách, dopřáváme bakteriím potravu i zde, a i při důkladném vysávání může časem koberec připomínat několik dní nošené ponožky. Strojní čištění tento odér zlikviduje, podobně jako odér z ponožek zmizí v útrobách automatické pračky.