Peníze a jejich koloběhPeníze 

Peníze je platidlo, které se používá všude po světě, akorát není všude stejná měna. Jestli chcete peníze v jiné měně, to už dávno není žádný problém, existují na to směnárny, které vám peníze smění v aktuálním směnovém kurzu. Peníze, které směníte a po hodině zjistíte, že jste obdrželi menší částku, než jste měli můžete jít vyreklamaovat, ale pouze do prodejny, kde jste je směnili. Nejpozději do 24 hodin od nákupu a s platnou účtenkou. Ve směnárna vám peníze musí vydat. Naše měna se nazývá Česká koruna a má mince 1,2,5,10,20,50 Kč a bankovky ve 100,200,500,1000, 2000 a 5000 Kč. Koruna je využívána jenom v oblasti České republiky a nikde jinde není jako uznané platidlo. 

Jedno euro

Kde vznikají peníze a další informace o ČNB

Peníze vznikají v České národní bance, kde je tisknou a kontrolují jejich koloběh. Peníze se nesmějí tisknout, je to nelegální a hrozí za to právní důsledky. Peníze jsou oběžný majetek a můžeme je mít buďto fyzicky u sebe nebo já našem bankovním účtu či v pokladně. Česká národní banka také reguluje koloběh peněz a všechno spojené s tím. Peníze po čase používání se opotřebovávají může být běžné opotřebení to je např. Zašpiněná bankovka, lehce natržená, pomačkaná atd. Dalším opotřebením už může být zcela roztržená bankovka, bankovka od krve atd. V toto případě můžete bankovku jít zkusit vyměnit do ČNB, kde vám za ní dají novou, ale pozor, pokud jim přijde podezřelé, že zde chodíte moc často můžou vám vaší žádost zamítnout.

peníze na klávesnici

Kde získám peníze 

Peníze se dají vydělat chozením do práce, kde Vám zaměstnavatel dá peněžní odměnu za určité opracované hodiny s vaší hodinou sazbou, která může být navýšena o odměny, příplatky v noci, ve svátky atd. Peníze si můžete vydělat i z domu na mateřské či v důchodě. Částečné peníze můžete dostat i od státu, který přispívá např. matkám samoživitelkám, rodičům na mateřské či rodinám s více dětmi s více dětmi.