Která elektrocentrála bude ta nejlepší a čím se při výběru řídit?
Záložní zdroj elektrické energie se může hodit na mnoha místech. Elektrocentrály tak využijeme na stavbách, na chalupách ale i v domech. Jak je vybírat?

Která elektrocentrála bude ta nejlepší a čím se při výběru řídit?

Elektrocentrálu užijete v mnoha případech a situacích, jako záložní zdroj elektrické energie ji využívají podniky, nemocnice, dělníci na stavbách, menší elektrocentrály obvykle nechybí na zahrádkách nebo chalupách, kde chybí elektrická přípojka. Pořídit si ji můžeme v mnohých provedeních i barvách, podle toho na jaké palivo pak funguje, se mnohdy označují jako naftový nebo benzínový agregát, velmi populární jsou také plynové elektrocentrály. Jak tedy vybírat a co všechno je dobré při výběru zohlednit?

pexels-photo-257736

Kam s ní?

Při výběru je velmi dobré zohlednit především to, kde a k jakému účelu bude elektrocentrála sloužit. Hodně totiž záleží na jejím výkonu. Rozlišujeme jednofázové, třífázové, mobilní nebo stacionární elektrocentrály, velmi podstatné je také to, jakým druhem paliva je poháněna. Jednofázové elektrocentrály jsou schopné pohánět elektrickou energií jen drobnější a jednodušší přístroje a spotřebiče, zpravidla takové, které jsou jednofázové – poznávacím znamením těchto přístrojů je zástrčka do elektřiny klasická se dvěma vstupy. Řadíme sem všechny běžné spotřebiče a přístroje jako notebooky, rychlovarné konvice, fény, žehličky na vlasy, nářadí, lampičky, ledničky nebo například televizi a další.

pexels-photo-3921702

Třífázová elektrocentrála je pak schopná pohánět nejen jednofázové spotřebiče ale i ty třífázové, je tedy o něco lepší a výkonnější. Třífázové elektrocentrály se nejvíce využívají na stavbách, jsou totiž schopné pohánět větší přístroje jako míchačky, pily a cirkulárky a podobné stroje. Tyto elektrocentrály jsou tedy multifunkční.

A jak je to s palivem?

Co se týče paliva, vůbec nejběžnější jsou benzínové agregáty, které mají slušný výkon a jsou schopny pohánět běžně využitelné spotřebiče. Hodí se na zahrádky, chalupy a chatu nebo do karavanů. Mohou být menší i větší, mobilní a tak snadno přenositelné. Naftové agregáty jsou ale zpravidla o něco výkonnější, naftou jsou obvykle poháněny velké elektrocentrály. Plynové elektrocentrály jsou pak výhodné zejména proto, že jejich provoz je ekonomický a také nejvíce ekologický. Jejich provoz je tichý a nenarušuje životní prostředí. Na trhu se pak objevují i olejové typy agregátů, které jsou poháněny speciálním druhem oleje, ty však využívají jako svůj záložní zdroj obvykle spíše jen větší podniky a objekty.

Ne na všech místech máme elektřinu, pro tyto případy jsou vhodné právě elektrocentrály!