Digitální daň bude cílit na velké webyZdá se, že dokonce už i internetové služby budou podléhat odvodu do státního rozpočtu. Vláda jedná o zavedení jednotné digitální daně. Její výše by měla být sedm procent a zacílená bude pouze na skutečně velké webové stránky, které mají stovky tisíc uživatelů. Pokud tedy vlastníte běžný blog, web či e-shop, nemusíte mít obavy z toho, že byste museli státu platit za to, že jste online.

YouTube na notebooku

Kdo bude finance odvádět?

Máme štěstí, protože toto určité finanční omezení bude platit pouze pro ty, kteří splní určité podmínky. U reklamních kampaní a poskytování osobních dat o uživatelích je hranice minimálně pět milionů korun obratu za rok. V případě mnohostranného rozhraní se to bude poskytovatele služby týkat pouze v případě, že bude mít registrovaných více jak 200 tisíc uživatelů.

Hranice ministerstvo určilo z důvodu ochrany poskytovatelů, kteří neužívají online prostor jako hlavní činnost. Anebo firmy, které nemají tak vysoké obraty a uvalení daně na jejich podnikání by jim neprospělo. Naopak by je spíš odradilo od pokračování.

Hlavní důvod návrhu

Českým zákonodárcům se nelíbilo, že lokální firmy jsou povinni platit odvody, zatímco poskytovatelé internetových služeb je neplatí. Online giganti přitom vydělávají ročně miliony. Politici by chtěli vyrovnat současnou nerovnováhu, a právě proto přišli s návrhem na tento nevšední finanční odvod do státního rozpočtu.

Kdy to začne?

Počátek účinnosti zákona je pochopitelně odvíjí od toho, jak dlouho bude trvat legislativní proces. Pokud bude návrh ještě procházet změnami a úpravami, může se vše protáhnout. Plánovaný začátek by ale měl nastat v polovině příštího roku.

zoufalý bloger

Předčasně vykalkulovaný roční výnos z digitální daně za rok 2020 je vyčíslen na 2,1 miliardy korun. V následujících letech by se částka mohla vyšplhat až na pět miliard korun. To je do státního rozpočtu velký přínos. Jak ho vláda využije, to se můžeme jen domýšlet.