Ctihodná a vážená kočkaLidstvo odpradávna provázejí různé mýty. Mnohdy jsou to vyloženě nesmysly. Jedním ze zvířat, které lidové slovesnosti neuniklo, je rozhodně kočka. Možná právě o ní koluje těch pověr nejvíce. Snad právě proto, že je to tak přítulný tvor. Některá tvrzení rozhodně do říše pohádek ale nepatří.
–         Tím je například to, že kočka dovede odbourat stres.
–         Kdo má doma kočičího mazlíka, určitě ví, o čem mluvím.
kotě s kytkou
Některé země kočky uctívaly jako bytosti skoro nadpřirozené. Stačí si vzpomenout na starověký Egypt, kde byla kočka dokonce posvátná. Proč je kočka tak uctívána? Možná to má něco společného s tím, že dokázala ochránit zásoby jídla v domech. Vychytáním myší zabránila mnoha ztrátám. Je ale otázka, jestli to nedělala z jiného důvodu. Třeba přitom na člověka ani nepomyslela.
domácí mazlíček

Kočka záchranářka

Jednu schopnost ale rozhodně kočce upřít nelze. Má velice jemné smysly, kterými dokáže pocítit i velmi jemné otřesy půdy. To mohli ocenit lidé v Číně v roce 1975.
·        Svým upozorněním na něco podivného zachránily kočky tisíce lidí při ničivém zemětřesení.
Půvabná je legenda o vzniku kočky. Když se na Noemově arše přemnožily myši, zasáhla vyšší moc. Lev kýchl a kočky byly na světě. I staří Germáni si koček velice považovali. Tvrdili, že lidé, kteří dobře zacházejí s kočkami, budou mít v domě štěstí a narodí se jim mnoho potomků. I v Číně se (zejména mladým mužům) podsouvala láska ke kočkám. Čínské přísloví nabádá muže, aby měl rád kočky. Pokud tomu tak nebude, dostane ošklivou ženu.
tygr kočka

Copak dělá právě teď Vaše kočka?

Kočka se dostala i do lidových pranostik. Jedna z nich praví, že pokud si kočka líže za kamny ocas, tak přijdou mrazy. Jiná nás přesvědčuje o tom, že kočka, která kýchla, přivolá sníh. A tak trochu univerzální rčení je o kočce, která škrábe podlahu. Pak se počasí prostě změní. Že bychom měli právě proto tak proměnlivé počasí?

Posted in Nezařazené