Pronájem sem, pronájem tamProč si vlastně kupovat auto, když si jej můžete pronajmout? Nebo proč například zařizovat dodávku, když si ji můžete vypůjčit? To všechno je dnes více než možné a tento systém „raději si to půjčit“ se rozmáhá skoro do všech oblastí našeho života, hlavně díky tomu, že lidí stále přibývá a zdrojů ubývá. Proč by jeden vlastně měl mít auto, pokud ho potřebuje jen párkrát do týdne? Přeci jen takový člověk musí platit pojistné, technickou a dalších x záležitostí, ani nemluvíme o údržbě auta, to je samo o sobě nákladné peklo. Zatímco když si automobil vypůjčíte, neřešíte nic takového, jenom zaplatíte určitou částku. Sice je to znatelný „náklad“ ve vašem rozpočtu, nemusíte se ale o nic starat, vše je dokonce i pojištěné a máte jistotu, že je auto v TOP stavu.
výlet na kole.jpg

Nejsou to jenom auta

Pokud si myslíte, že se jedná jenom o vozy, tak jste na omylu. Půjčovny koloběžek, kol a všeho dalšího – to vše je již běžná realita. Například re-kola v Olomouci jsou skvělým nápadem, jak se rychle přesunovat po městě, aniž byste museli dovážet z domova kolo. Jednoduše si najdete nějaké ve vaší blízkosti, zadáte heslo, a pokud vaši cestu stihnete do patnácti minut, tak to máte gratis. A i kdybyste náhodou přetáhli, zaplatíte asi patnáct korun, což není zas taková hrozná cena.
Sdílená ekonomika má své kouzla a tohle je jedním z nich. Hlavně nemusíte riskovat to, že by vám vaše drahé kolo někdo ukradl. Kdo by kradl růžová kola? Tím, že jsou růžová a že samy o sobě nejsou nijak „extra drahé“, nejsou ve stálém hledáčku zlodějů a navíc je jich dostatečný počet pro to, aby se na nich vystřídali jak studenti ERASMU tak běžní studenti. A nevyužívají je jenom oni, ale i běžní obyvatelé, kteří se jenom chtějí přesunout rychle a bezstarostně.
řídítka kol.jpg

Takže až příště budete přemýšlet, zdali si něco koupit a nutně to nepotřebujete, podívejte se nejdříve, jestli to nejde někde půjčit.