Pronájem sem, pronájem tam

Proč si vlastně kupovat auto, když si jej můžete pronajmout? Nebo proč například zařizovat dodávku, když si ji můžete vypůjčit? To všechno je dnes více než možné a tento systém „raději si to půjčit“ se rozmáhá skoro do všech oblastí našeho života, hlavně díky tomu, že lidí stále přibývá a zdrojů ubývá. Proč by jeden vlastně měl mít auto, pokud ho potřebuje jen párkrát do týdne? Přeci jen takový člověk musí platit pojistné, technickou a dalších x záležitostí, ani nemluvíme o údržbě auta, to je samo o sobě nákladné peklo. Zatímco když si automobil vypůjčíte, neřešíte nic takového, jenom zaplatíte určitou částku. Sice je to znatelný „náklad“ ve vašem rozpočtu, nemusíte se ale o nic starat, vše je dokonce i pojištěné a máte jistotu, že je auto v TOP stavu.
výlet na kole.jpg

Nejsou to jenom auta

Pokud si myslíte, že se jedná jenom o vozy, tak jste na omylu. Půjčovny koloběžek, kol a všeho dalšího – to vše je již běžná realita. Například re-kola v Olomouci jsou skvělým nápadem, jak se rychle přesunovat po městě, aniž byste museli dovážet z domova kolo. Jednoduše si najdete nějaké ve vaší blízkosti, zadáte heslo, a pokud vaši cestu stihnete do patnácti minut, tak to máte gratis. A i kdybyste náhodou přetáhli, zaplatíte asi patnáct korun, což není zas taková hrozná cena.
Sdílená ekonomika má své kouzla a tohle je jedním z nich. Hlavně nemusíte riskovat to, že by vám vaše drahé kolo někdo ukradl. Kdo by kradl růžová kola? Tím, že jsou růžová a že samy o sobě nejsou nijak „extra drahé“, nejsou ve stálém hledáčku zlodějů a navíc je jich dostatečný počet pro to, aby se na nich vystřídali jak studenti ERASMU tak běžní studenti. A nevyužívají je jenom oni, ale i běžní obyvatelé, kteří se jenom chtějí přesunout rychle a bezstarostně.
řídítka kol.jpg

Takže až příště budete přemýšlet, zdali si něco koupit a nutně to nepotřebujete, podívejte se nejdříve, jestli to nejde někde půjčit.

About