Každý potřebuje penízeNení ničím neznámým, že lidé potřebují peníze. Stejně jako si nemusíme vysvětlovat, proč jsou takové peníze důležité, k čemu se nám lidem hodí. A je tedy každému určitě jasné, že nemít je, sotva by se lidský druh v dnešní podobě udržel na světě. Právě peníze nám daly netušené možnosti, a kdyby jich nebylo, vrátili bychom se kamsi hodně daleko zpátky do minulosti, do prvobytně pospolné společnosti, nebo bychom naopak dospěli až do komunismu, což by ale vlastně mělo velice podobný efekt.

jeden dolar

Peníze jsou pro nás lidi potřebné. A ať už máme české koruny, eura, americké dolary, švýcarské franky nebo jakoukoliv jinou volně směnitelnou nebo u nás využitelnou měnu, přichází tato velice často vhod. Stejně jako i měny nekonvertibilní a exotické, pokud se s nimi vydáme do míst, kde se jimi dá zaplatit. Protože se za takové peníze dá pořídit to, co je nám potřeba a na co bychom si bez peněz museli nechat zajít chuť.

Stejně jako s povědomím o existenci peněz je u nás známo i to, kde se tyto berou, jakým způsobem se tyto získávají. Všichni víme, že se peníze vydělávají. A i v případě podpor, příspěvků, doplatků a jiných sociálních dávek se takové peníze vlastně vydělávají, jenom je pro ty, kdo je pobírají, musí vydělat ti ostatní, ti pracující.

dolary v krabičce

A když jsme u toho vydělávání, musíme si pochopitelně zmínit i to, že je tento proces provázen i nutným zlem jménem povinné odvody. Že ti, kdo vydělávají, musí platit daně a sociální a zdravotní pojištění, a to i když jim to není příjemné, i když z toho potom třeba zdánlivě nebo i fakticky vůbec nic nemají. Protože tak je to u nás nastaveno.

Ale ať jsou peníze provázeny jakýmikoliv nedostatky, je jisté, že je dobře, že je máme. Protože je s nimi vždycky život snazší, než jak by tomu bylo bez nich. A zdá se, že tomu nebude nikdy jinak, že je to na věčné časy.