Chraňme si své zásoby



Kvůli úspoře času si většina z nás do domácnosti pořizuje zásoby jídla, a tak se nám doma nahromadí potraviny, které by se mohly stát velkým lákadlem pro různé škůdce.
zvětšená moucha
Hlavně v průběhu léta a obzvláště pak když se po období horka chystá zapršet, začínají se k nám stěhovat mravenci. Než se pustíme do chemického boje, zkusme to starými metodami. Tito tvorové si před invazí posílají průzkumníky. Stačí najít jejich cestičku v domě a nasypat na ni hřebíček, sušenou mátu nebo chilli. Pokud si to nerozmyslí, připravíme jim pastičku. Do půl litru vlažné vody dejte lžíci cukru a dvě lžíce droždí. Nakynutou směs rozdělte do několika víček od sklenic a rozestavějte je v místech, kde se mravenci vyskytují. Obsah skříněk by podle rady našich babiček měla ochránit kytička usušené máty, routy nebo vratiče.
S podzimem se do domů začínají stahovat myši. Stále nejspolehlivěji fungují pastičky. Jako návnadu stačí použít lískový oříšek nebo kůrku chleba. Pokud jste zastáncem mírnějšího zásahu, můžete zvolit variantu pastičky, která živou myš uvězní, a tak ji můžete živou vypustit v dostatečné vzdálenosti od domova a doufat, že se nevrátí. Pokud má myš v domácnosti zázemí, brzy si přivede kamarády a velice rychle se budou množit. Proto musíte zasáhnout rychle. Nespoléhejte na to, že máte doma psa a kočku. Klidně se s myškou budou kamarádit. Hlavně nepoužívejte jed, pokud je v domácnosti malé dítě anebo domácí mazlíček.
S příchodem jara na nás začnou útočit mouchy. Jejich množství zredukujeme na minimum, pokud si do oken dáme sítě. Tam kde to nejde, dáme do oken květináče s mátou a levandulí. Z nějakého důvodu mouchy nesnáší modrou barvu, tak zkusíme na léto v domácnosti uplatnit modrý textil (závěsy, ubrusy).
kočka a myš
Moly všech druhů nesnáší světlo a pohyb. Šatní i potravinoví moli mají rádi nevětraný vzduch, proto je odradí prostředí, kde se často větrá a je tam i průvan. Sušené kytky levandule zavěšené ve spížích a skříních nám nejen prostor provoní, ale ještě moly odpudí.