Kdy má význam pořizovat fotovoltaiku





Aby Slunce ohřívalo vodu, bylo snem lidstva již v dávných dobách, a i v době socialismu šlo o lákavý cíl některých šikovných kutilů, což vám potvrdí humornou nadsázkou film Kulový blesk, v němž pan Smoljak alias inženýr Severýn realizuje své smělé plány. V té době ovšem již lidé pomýšleli i na to, zda by sluneční paprsky nemohly vyrábět elektřinu, jenže tehdy k tomu nebyl technický pokrok na dostatečné úrovni, aby to bylo možné zvládnout v praktickém rozsahu, jaký známe dnes. V současné době je již fotovoltaika naprosto běžným vybavením některých budov, a tak možná právě pro vás je lákavé pořídit fotovoltaickou elektrárnu na rodinný dům a nechat vyrábět elektřinu úplně zdarma. Ono to ale není tak jednoduché, jak se zdá, a aby se vám zařízení rentovalo, musíte splnit některé podmínky. V první řadě musíte mít určitý odběr elektřiny, abyste na instalaci zařízení neprodělali.

fotovoltaika na domě

Spotřeba od dvou a půl mWh ročně – obecně je známo, že hrubý odhad rentability fotovoltaiky začíná na hodnotách spotřeby elektřiny od dvou a půl mWh za rok, tedy přibližně 7 KWh na den. Zde můžete narazit na problém, jestliže například bydlíte sám v rodinném domě a využíváte elektrické spotřebiče buď velmi sporadicky (většinu času trávíte v zaměstnání), anebo máte úspornou domácnost. Klasickým modelovým příkladem může být osamělý muž žijící v rekonstruovaném nízkoenergetickém domě, vytápěném dřevem v krbu, kde je i tímto způsobem částečně zajišťován ohřev vody. V tomto objektu může spotřeba elektřiny klesnout až na 3 kWh na den a v takovém případě se fotovoltaika nevyplatí.

fotovoltaické panely

Určitou výjimkou z tohoto pravidla jsou ostrovní systémy, tedy zařízení, která pracují zcela nezávisle na rozvodné síti, třeba někde daleko od civilizace u řeky nebo v horách. Pokud je pro vás na takovém místě prioritou mít tu dostupnou elektřinu i za cenu vyšších investic, pak je ostrovní systém jediným schůdným řešením.

2.8/5 - (5 votes)