Jednou z věcí, které charakterizují dnešní dobu, co se televizí týče, je to, že větší je lepší. Dělají se televize ze stále větší úhlopříčkou. A zdá se to logické – čím více prostoru, tím více toho vidíme. Ukazuje se však, že to neplatí ani zdaleka ve všech případech. Někdy se naopak vyplatí, aby obrazovka byla menší. V první řadě zde máme otázku, kde je ona velkoplošná obrazovka umístěna. Zdaleka nejobvyklejší jsou samozřejmě veřejná místa, například náměstí. V naší zemi jsou instalovány například při výjimečných sportovních událostech, jako bylo třeba v loňském roce finále mistrovství světa, kterého se účastnil i náš tým. Cílem bylo, aby se mohli lidé shromáždit například na náměstí, a mohli vše spolu pohodlně sledovat.
Ovšem v jiných zemích, například ve Velké Británii či Spojených státech Amerických, se používají především k reklamě. Najdeme je především na velkých náměstích a bulvárech. Neustále na nich běhají reklamy, ačkoliv jsou někdy využívány i k důležitým oznámením.
Zdálo by se, že to je poměrně neškodné. Ve skutečnosti však mnoho lidí zapomíná a světelné znečištění, které tyto světelné tabule působí. A to je mnohem větší problém, než si většina z nás připouští. Nejenže nám totiž brání vidět hvězdy, ale také, co je důležitější, narušují náš cirkadiální rytmus a také mohou plést některá zvířata.
Pokud jde o domácí velkoplošné televize, případně dokonce domácí kina, pak ani zde neplatí, že větší je lepší. Čím větší obrazovka, tím dál bychom od ní měli být. Navíc ani není pravdou, že čím více pixelů, tím lépe. Lidské oko jich totiž dokáže zpracovat pouze určité množství. Více toho není schopno, i kdyby jich televize měla sebevíce.
Proto je vždy dobré přemýšlet, z jaké vzdálenosti se budeme chtít na obrazovku dívat, a podle toho vybírat. Jen tak budeme mít dobrý divácký zážitek, aniž bychom si zbytečně kazili zrak.